Mommo: Kız Kardeşim / The Bogeyman (2009)

Türkiye Turkey, 2009, HD, Renkli Colour, 94’, Türkçe, İngilizce altyazılıTurkish, with English subtitles

Dokuz yaşında bir çocuk; hem ağabey, hem baba, hem anne, hem de bir bilge olabilir mi? Ayşe için olur. Ve hatta Ayşe’nin gözünde hiçbir şeyden korkmayan bir ağabeydir Ahmet. Ama Ahmet’te bir çocuktur ve korkuları vardır. Her şeyi bilmesi de imkansızdır. Başka bir kadınla evlenip, evden ayrılan babaları Kazım, çocuklarını Hasan Dede’nin yanında kaderlerine terk etmiştir. Yaşlı ve yarı felçli bir dedeyle yaşayan iki kardeş her şeye rağmen yaşama umudunu yitirmezler.

Can a boy of nine be a big brother, a father, a mother and a luminary all at once? For young Ayşe, the answer is yes. In fact, as far as she’s concerned, her big brother Ahmet is afraid ofnothing at all. But the truth is, Ahmet is a child too; and he too has his fears. Equally, it’simpossible for him to know everything. Their father Kazım has gone off to marry another woman and abandoned the two children to their fate with Hasan, their elderly and half-crippled grandfather. But in spite of everything, brother and sister never seem to lose hope.

Atalay Taşdiken

Uzun yıllar reklam sektöründe, karanlık oda teknisyenliği, medya sorumluluğu, metin yazarlığı ve kreatif yönetmenlik yaptı. Mommo Kız Kardeşim, Arama Motoru ve Meryem filmleriyle En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dahil sayısız ödül aldı. TRT2’de haftalık yayınlanan “Tarihin Ruhu” isimli bir programa devam ediyor. 

He began working in advertising, learning a broad range of skills as a dark room technician, media representative, copywriter and creative director. His first feature “The Bogeyman” won critical acclaim and numerous awards at festivals all around the world.

Yönetmen Director: Atalay Taşdiken Senaryo Screenplay: Atalay Taşdiken Görüntü Yönetmeni Cinematography:Ali Özel Kurgu Editing:Serhat Solmaz Müzik MusicErkan OğurOyuncular Cast: Elif Bülbül, Mehmet Bülbül, Mete Dönmezer, Mustafa Uzunyılmaz, Mehmet Usta Yapımcı Producer: Atalay Taşdiken  Yapım Şirketi Production CompanyAt Yapım