Hakkımızda

1. Eskişehir Sinema Günleri / 1st Cinema Festival of Eskişehir
29 Kasım – 2 Aralık 2019 / November 29 – December 2, 2019
http://www.essinema.com

Hayat, Tutku, Mücadele: Yavuz Özkan Sergisi/ Life, Passion, Struggle: Yavuz Özkan
30 November 2019 – 31 January 2020
Katadrom Art Colony – Tepebaşı Yaşam Köyü

Düzenleyen / Organizer:
Katadrom Art Colony – Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği
http://www.katadromart.com
http://www.katadromartcolony.com

Ana Destekçi / Main Sponsor:
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi
http://www.tepebasi.bel.tr

 

 

Uluslararası Bir Festivalin Provası
Eskişehir Sinema Günleri
Katadrom Art Colony’nin kurucusu olan Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği sekiz yıl içinde birçok ulusal ve uluslararası sanat ve kültür etkinliğine imza attı. Gençlik kampları ve farklı alanlardaki eğitim çalışmaları yanı sıra derneğimizin öncelikli olarak ilgilendiği ayrımcılıkla mücadele ve kültürlerarası iletişim temalarını içeren iki de film festivali yürütüyoruz. 4 – 8 Mart 2020 tarihlerinde, Kent temasıyla sekizincisi düzenlenecek olan Changing Perspectives Film Festival / Farklı Perspektifler Film Festivali, ilk yılından itibaren hem yönetmenlerin hem de izleyicilerinin büyük ilgisini çeken bir kısa film festivali oldu. Changing Perspectives FF, adının da önerdiği
şekilde kültürlere, insanlara ve insan topluluklarına farklı ve yeni bir gözle bakmaya odaklanıyor.

Bu yıl Salt Galata işbirliğiyle ikincisini düzenlediğimiz Lost&Found Film Days / Bir Varmış Bir Yokmuş Film Günlerinde ise artık siyasi haritadan silinmiş olan –Sovyetler Birliği, Doğu Almanya, Çekoslovakya gibi- ülkelerin sinemalarından örnekler gösteriliyor.

Eskişehir’de Katadrom Art Colony için çalışmaya başladığımız ilk günden itibaren burada da temalı bir film festivali düzenleme planımız gelişti. Açılışımızı, ana seçkisini sevgili hocamız Yavuz Özkan’ın dört filminin oluşturduğu Eskişehir Sinema Günleriyle yapmak bir anlamda bu planımızın ilk aşamasını uygulamaya koyuyor. Tepebaşı Belediyesi’nin en az bizimki kadar büyük bir hevesle sahiplendiği Eskişehir Sinema Günlerini, 2020 yılında uluslararası bir sinema festivali olarak hayata geçirmek istiyoruz.

Bu sinema etkinliğinin bizim için ayırt edici yanı ise Katadrom Art Colony’nin de bir parçası olduğu Tepebaşı Yaşam Köyü merkezinde yapacağımız üç özel gösterim ve Yavuz Özkan sergisi olacak. Yaşam Köyü’nü paylaştığımız Sağlıklı Yaşlılar Merkezi, Başka Bir Okul Mümkün ve diğer komşularımızla birlikte ortak bir kültürel paylaşımı deneyimleyeceğiz. Bu gösterimler Yaşam Köyü’nde kalan ve çalışan komşularımızla birlikte yıl boyunca yapmayı planladığımız etkinliklerin başlangıcı olacak.

Buradaki ilk sinema etkinliğinde sınırsız desteğiyle bizi yalnız bırakmayan sevgili Aycan Çetin’e ve filmleriyle etkinliğimize katılan Sefa Öztürk, Burçak Üzen, Çiğdem Vitrinel, Burhan Gün, Muzaffer Hiçdurmaz ve Atalay Taşdiken’e teşekkür ederiz.